فیلم خارجی

فیلم هایی که بیشترین سیاهی لشکر را داشتند

در زمانی که جلوه‌های ویژه به اندازه امروز پیشرفت نکرده بود، کارگردان‌ها برای خلق سکانس‌های مبارزه و حماسی از سیاهی لشکر‌ها استفاده می‌کردند.

یش از آنکه استفاده از گرافیک رایانه‌ای و یا شبیه سازی دو بعدی در سینما رونق داشته باشد و از آن برای ایجاد یک دسته عظیم از انسان‌ها استفاده شود، هالیوود باید به سیاهی لشکر‌ها تکیه می‌کرد و از طرفی زحمت کنترل کردن این حجم از افراد و همینطور تامین لباس، غذا و دستمزد آن‌ها را به جان می‌خرید. این روز‌ها در هالیوود هنرور‌ها با توجه به بودجه فیلم برای هشت ساعت حضور در صحنه فیلمبرداری ۵۰ الی ۱۰۰ دلار دریافت می‌کنند.

برای کسانی که شاید اطلاع نداشته باشند باید بگویم که هنرور یا سیاهی لشکر به کسی گفته می‌شود که نقشی کوتاه در یک فیلم، برنامه تلویزیونی و یا صحنه تئاتر بازی می‌کند و مگر به اجازه صاحب اثر اجازه گفتن هیچگونه دیالوگی را ندارد. این بازیگران دستمزدی روزانه دارند و بر خلاف دیگران بازیگران نامشان در عنوان بندی سایر بازیگران ذکر نمی‌شود.

در هر حال این سیاهی لشکر‌ها دقیقا همان کسانی هستند که در نبرد‌های زمینی ارتش‌های عظیم را ایجاد می‌کنند، یا در هنگام سخنرانی یک پادشاه در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و به حماسی‌تر شدن لحظات فیلم کمک می‌کنند. در ادامه فیلم‌هایی را معرفی می‌کنیم که تعداد زیادی از سیاهی لشکر‌ها را به خدمت گرفتند.

کلان شهر (۱۹۲۷)

«کلان شهر» اثر هنرمندانه و صامت فریتز لانگ است که باعث شد فیلم‌های علمی تخیلی زیادی مثل «بلید رانر»، «عنصر پنجم» و «برزیل» ساخته شوند. این فیلم با بودجه ۵ میلیون دلاری یکی از پرهزینه‌ترین آثار در زمان خود بود. در بخشی از فیل که کارگردان تحت تاثیر یک زن بر علیه ظالمان شورش می‌کنند، می‌توان تعداد واقعی سیاهی لشکر‌های این فیلم را دید. طبق آماری که منتشر شده این فیلم از ۳۷ هزار بازیگر سیاهی لشکر بهره گرفته است.

کجا می‌روی (۱۹۵۱)

در سکانس پایانی فیلم حماسی «کجا می‌روی» امپراتور نِرو از بلندی کاخ خود به ده‌ها هزار نفری نگاه می‌کنند که او را محاصره کرده اند و می‌خواهند به قتل برسانند. در سکانس‌های مختلف این فیلم از جمعیت‌های زیادی بهره گرفته شد به گونه‌ای که اعلام شده مجموعا ۳۲ هزار لباس برای سیاهی لشکر‌های مورد استفاده در این فیلم ساخته شد. این تمام ماجرا نبود و ۴ هزار کلاه‌خود ۲ هزار سپر نیز برای استفاده بازیگران در نقش جنگاوران ساخته شده بود.

ده فرمان (۱۹۵۶)

«ده فرمان» فیلمی حماسی-تاریخی است که پرفروش‌ترین فیلم در سال اکران خود بود و با احتساب نرخ تورم هنوز هم ششمین فیلم پرفروش تاریخ سینما محسوب می‌شود. در این فیلم از ۱۴ هزار سیاهی لشکر استفاده شد و به همین دلیل علاوه بر کارگردان در این پروژه ۸۸ دستیار کارگردان نیز به خدمت گرفته شد تا کنترل کار‌ها بهتر انجام شود.

دور دنیا در هشتاد روز (۱۹۵۶)

این فیلم سینمایی که در مورد یک مرد انگلیسی است که به همراه شخصی در سراسر جهان سفر می‌کنند، نیروی انسانی عظیمی داشته است. مجموع بازیگران و سیاهی لشکر‌های این فیلم به نزدیکی ۶۹ هزار نفر می‌رسد که از ۱۳ کشور و ۱۱۲ نقطه مختلف در جهان به این فیلم اضافه شده بودند. تیتراژ پایانی این فیلم سینمایی حدود ۶ دقیقه و بیست و یک ثانیه است که یکی از طولانی‌ترین تیتراژ‌های تاریخ سینماست.

بن هور (۱۹۵۹)

وقتی به فیلم «بن هور»، اثر حماسی ویلیام وایلر فکر می‌کنید، اولین چیزی که فورا به ذهنتان می‌آید، صحنه مسابقه ارابه هاست. شاید بتوان گفت که این بخش از فیلم یکی از بزرگترین صحنه‌های اکشنی است که تاریخ سینما ساخته شده استو برای این سکانس از ۸۲ اسب استفاده شد و ۸ هزار سیاهی لشکر نیز استادیوم را پر کردند. فیلمبرداری این سکانس ۱۰ هفته به طول انجامید و یک چهارم (۴ میلیون دلار) از کل بودجه فیلم را به خود اختصاص داد.

اسپارتاکوس (۱۹۶۰)

بعد از آنکه کرک داگلاس نتوانست در فیلم «بن هور» ویلیام وایلر نقش آفرینی کند، تصمیم گرفت که پیشنهاد بازی در فیلم «اسپارتاکوس» را بپذیرد تا ثابت کند او نیز می‌توانند از پس فیلم‌های تاریخی و حماسی بر بیاید. با بودجه ۲۲ میلیون دلاری این فیلم مجموعا در ۱۶۷ روز فیلمبرداری شد و ۱۰ هزار بازیگر و سیاهی لشکر در آن حضور داشتند. طبق تخمین‌هایی که متخصصان زده اند، اگر شخصی بخواهد این فیلم را اکنون بسازد باید ۱۱۰ میلیون دلار خرج کند.

گاندی (۱۹۸۲)

مذاکرات درمورد ساخت این فیلم از سال ۱۹۶۲ آغاز شد، اما نهایتا ریچارد اتنبرا توانست این فیلم را از سال ۱۹۸۰ جلوی دوربین ببرد. در آن زمان بسیاری از هندی‌ها می‌خواستند در این فیلم حضور داشته باشند. کتاب رکورد گینس بیشترین حضور افراد و سیاهی لشکر در یک سکانس را به نام فیلم «گاندی» به ثبت رسانده است. در صحنه‌ای از این فیلم که مربوط به خاکسپاری گاندی بود، ۳۰۰ هزار سیاهی لشکر حضور داشتند که ۲۰۰ هزار نفر از آن‌ها به صورت داوطلبانه آمده بودند و باقی دستمزد گرفتند.

سه گانه ارباب حلقه‌ها (۲۰۰۱، ۲۰۰۲، ۲۰۰۳)

حتی با وجود اینکه در زمان ساخت فیلم سینمایی ارباب حلقه ها، تکنولوژی پیشرفت چشمگیری کرده بود و بسیاری از جلوه‌های ویژه این فیلم مثل ارتش انسان‌ها و اِلف‌ها با گرافیک‌های رایانه‌ای ساخته شد، اما پیتر جکسون باز هم به بیش از ۲۰ هزار سیاهی لشکر احتیاج داشت. اگرچه در برداشت‌هایی که از نمای زاویه بالا بودند امکان استفاده از جلوه‌های بصری وجود داشت، اما در نبرد‌های زمینی باید از سیاهی لشکر‌ها استفاده می‌شود.

منبع: Taste Of Cinema

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا