بیوگرافی

بیوگرافی فیفتی سنت (50 Cent) خواننده

بیوگرافی فیفتی سنت (50 Cent) خواننده و همسرش با ناگفته ها و عکس پسرش به همراه فعالیت های خیرخوانه و جنجال هایش می خوانید.

بیوگرافی فیفتی سنت خواننده و همسرش

فیفتی سنت متولد 6 ژوئیه 1975 در آمریکا ، خواننده رپ و بازیگر می باشد. تحصیلکرده پایان مقطع دبیرستان از مدرسه اندرو جکسون می باشد که در 21 سالگی اولین قطعه موسیقی خود را منتشر کرد و حالا بازیگر و سرمایه دار است. او که سابقه فروش مواد و زندان هم دارد 183 سانتی متر قد و 94 کیلوگرم وزن دارد.

خانواده

کورتیس جیمز جکسون سوم معروف به فیفتی سنت (50 Cent) در ناحیه کویینز شهر نیویورک بعنوان تنها فرزند خانواده به دنیا آمد. مادرش خانم سابرینا که فروشنده مواد مخدر بود در 8 سالگی پسرش در آتش سوزی کشته شد و پس از مرگ مادر و رفتن پدر ، سرپرستی او را مادربزرگ اش برعهده گرفت.

از بوکس تا فروش مواد

جکسون از 11 سالگی بوکس را شروع کرد اما کمتر از یکسال بعد به دور از چشم مادربزرگ و پدربزرگ اش مشغول خرید و فروش مواد مخدر شد.

دستگیری و زندان

29 ژوئن سال 1994 وقتی 18 ساله بود به جرم فروش کوکائین توسط یک افسر محلی بازداشت شد ، با این حال پلیس بعد از تجسس خانه اش علاوه بر پیدا کردن انواع مواد مخدر از هروئین تا کراک ، یک قبضه کلت کمری بدون مجوز نیز جرم وی را سنگین تر کرد. او در حالی باید بین سه تا نه سال زندان می رفت اما بخاطر نرسیدن به سن قانونی بعد از شش ماه از اردوگاه آزاد شد.

انتخاب لقب

جکسون بعد از آزادی از اردوگاه با الهام از کلوین مارتین؛ معروف ترین دزد دهه 1980 ، لقب فیفتی سنت «50 Cent» را انتخاب کرد. خودش می گوید این لقب گویای تمام حرف های من می باشد ، شخصیت من شبیه فیفتی سنت است و من به هر روشی خودم را تأمین می کنم!

شروع کار موسیقی

فیتی سنت در سال 1996 وقتی 21 ساله بود از طریق یکی از دوستانش به Jam Master Jay (خواننده) معرفی شد. Jay به وی یاد داد چگونه آهنگ بسازد و ضبط کند و سرانجام به کمک او جکسون اولین آلبوم خود را تهیه کرد اما هیچگاه آنرا را بصورت عمومی منتشر نکرد.

حرفه ای و شهرت

از سال 1998 ترانه سرایی را شروع کرد تا اینکه یکسال بعد پس از انتشار چند آهنگ زیر نظر شرکت کلمبیا ریکوردز با آهنگ How to Rob حسابی سر زبان ها افتاد. او در این آهنگ از سرقت ادبی هنرمندان مشهور پرده برداشت تا جایی که رپرهایی همچون جی زی، پان، DMX و Kurupt به آهنگ او  پاسخ دادند. در نهایت رپر معروف ناس از وی دعوت کرد تا در تور نستراداموس کنارش بخواند.

اصابت گلوله

در ماه می سال 2000 فیفتی سنت پس از سوار شدن به اتوموبیل دوستش متوجه شد فراموش کرده جواهراتش را به همراه بیاورد. در بازگشت به ماشین، سرنشین ماشین دیگری که به آنها نزدیک میشد با 9 گلوله دست ، بازو ، ران ، هر دو پا ، سینه و گونه چپ فیفتی سنت را مورد اصابت قرار داد. وی سیزده روز در بیمارستان بستری بود و در به طرز معجره آسایی جان سالم بدر برد.

دوران نقاهت

شلیک ها موجب ورم کردن زبان فیفتی سنت، از دست دادن دندان آسیاب و کلفت‌ تر شدن صدایش شد. وی شش هفته از واکر برای راه رفتن استفاده کرد و پس از مرخص شدن از بیمارستان با دوست دختر و پسرش، به منطقه‌ ای کوهستانی در پنسیلوانیارفت. او توانست با مراقبت و انجام ورزش به همراه تغذیه مناسب سلامتی خود را بازیابد.

اولین آلبوم و رکورد شکنی

فیفتی سنت اولین آلبوم خود را سال 2003 با نام Get Rich or Die Tryin منتشر کرد. علی رغم نقدهای منفی رسانه های موسیقی برای اولین بار وارد چارت بیلبورد شد و در 4 روز اول بیش از 872 هزار نسخه فروخت. آهنگ اصلی این آلبوم In da Club رکورد پرشنونده ترین آهنگ تاریخ رادیو در طول یک هفته را ثبت کرد.

دوستی با امینم و دکتر دره

فیفتی سنت از سال 2002 رابطه صمیمی با رپر های معروف آمریکا از جمله امینم و دکتر دره برقرار کرد ، او در تمام موقعیت ها از این روابط دوستی سپاسگذار بوده و در همان سال با لیبل امینم به نام Shady Records label قرارداد امضا کرد.

منبع الهام

فیفتی سنت از هنرمندانی همچون Big Daddy Kane، The Juice Crew، EPMD و KRS-One بعنوان بزرگترین منابع تاثیر پذیری خود نام برد

تاسیس لیبل اختصاصی

این خواننده پس از موفقیت های فراوان، تصمیم گرفت لیبل شخصی اش به نام G-Unit Records را در سال 2003 تاسیس کند. وی در نوامبر همان سال یک توافق نامه ی 5 ساله با برند Reebok برای تاسیس خط تولید پوشاک و کفش ورزشی G-Unit امضا کرد.

رابطه عاشقانه و تولد فرزند

در سال 1996 وقتی فیفتی سنت 20 ساله بود دوست دخترش شانیکو تامپکینز از وی باردار شد و اول فرزندش را به دنیا آورد اما این زوج در سال 2008 از هم جدا شدند. بعدها تامپیکنز با درخواست 50 میلیون دلار از فیفتی سنت شکایت کرد که این درخواست توسط قاضی رد شد. این دو سالهاست از هم کینه به دل دارند و این کینه را در شبکه های اجتماعی نیز نشان داده اند.

تاسیس انتشارات تا نوشتن کتاب

فیفتی سنت در 4 ژانویه 2007 لیبل انتشارات خود با نام G-Unit Books را تاسیس کرد و به واسطه  آن چند کتاب نوشت. از جمله کتاب های او From Pieces To Weight منتشر شده در سال 2005 است که بیش از 87000 نسخه فروخت.

تاسیس کمپانی فیلمسازی

این هنرمند مدتی بعد از کنار فعالیت در موسیقی دو کمپانی فیلمسازی بنام ها  G-Unit Films در سال 2003 و Cheetah Vision در سال 2008 تاسیس کرد. از جمله فیلم های تولید شده توسط کمپانی وی ، فیلم درام موفق Power و STARZ است که وی بعنوان بازیگر، خالق و تهیه کننده نیز در آن حضور داشت.

کمک به خیریه

فیفتی سنت در جولای 2011 برای عملی کردن ابتکار بشر دوستانه خود جهت تامین غذای 1 میلیارد گرسنه در آفریقا با موسسه Pure Growth Partners همکاری کرد. بدین صورت که بخشی از هر خرید مشتریان نوشیدنی Street King برای تهیه یک وعده غذایی کودکان آفریقایی استفاده میشد.

فعالیت های اقتصادی

جکسون درآمد خود از موسیقی و فیلمسازی و بازیگری را در مجموعه از شرکت های املاک ، مستغلات و سهام و اوراق قرضه سرمایه گذاری کرد. بخشی از سرمایه او در دوره رکود اقتصادی سال 2008 ارزش خود را از دست داد و در بورس هم با ریزش شدید ، بخش دیگری از دارایی هایش از بین رفت.

اعلام ورشکستگی

فیفتی سنت سال 2015 با 32/509/549 دلار بدهی اعلام ورشکستگی کرد ! اما دو سال بعد با فروش آلبوم هایش و با پرداخت 23 میلیون دلار از این وضعیت خارج شد.

با دفنه جوی و Jamira

فیفتی سنت از رابطه بعدی خود با دافنه جوی (مدل) در سال 2008 دارای یک فرزند پسر دیگر به نام Sire شد. Sire در دو سالگی مدل یک برند هدفون برای کودکان شد و 700 هزار دلار درآمد کسب کرد با این حال زندگی زناشویی این زوج پس از مدتی به جدایی ختم شد.

ماجرای توهین به فرد اوتیستیک

در 4 می 2016 فیفتی سنت دربان فرودگاه را که نوجوانی مبتلا به بیماری اوتیسم بود به مست بودن متهم و او را مورد توهین قرار داد. پس از پخش شدن فیلم و شکایت والدین شخص، فیفتی سنت عذرخواهی کرد و 100 هزار دلار به سازمان آگاهی بخش اوتیسم (Autism Speaks) اهدا کرد.

پرهیز از الکل تا رابطه جدید

با اینکه آهنگ های فیفتی سنت همواره به مصرف مواد مخدر و الکل اشاره دارند اما وی با وجود تجارب بد، همیشه فاصله خود را با الکل حفظ میکند. فیفتی سنت از سال 2020 با خانم Jamira Haines مربی بدنساز وارد رابطه شده است.

فعالیت های سیاسی

فیفتی سنت با اینکه از طرفداران جورج دبیلو بوش در انتخابایت ریاست جمهوری آمریکا بود اما بخاطر محکومیت های حقوقی نتوانست به وی رای بدهد. در انتخابات سال 2008 هم اعلام کرد با اینکه از هیچ نامزدی حمایت نمی کند اما هیلاری کیلینتون را دوست دارد. سال 2020 او پیشنهاد 500 هزار دلاری ترامپ برای حمایت از وی در انتخابات را رد کرد اما گفت بخاطر برنامه مالیاتی اش به تیم حامیان وی خواهد پیوست. در نهایت یک هفته بعد او پس از توهین به ترامپ نوشت:”من هرگز از او خوشم نمی آمد!” و در ادامه از طرفدارانش خواست به جو بایدن رای دهند.

ماجرای اختلاف با Ja Rule

پس از مشاجره های بسیار بین این دو رپر، Ja Rule در ژانویه 2018، فیفتی سنت را برای مشاجره ای دیگر به توییتر فراخواند و فیفتی سنت با خرید و خالی کردن 4 ردیف کنسرت Ja Rule پاسخ وی را داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا