تمامی مطالب

علائم تیروئید پرکار و کم کار با عوارض و روش درمان

علائم تیروئید کم کار و پرکار خطرناک در زنان ، مردان و کودکان با نشانه های علمی و شناخت انواع بیماری های تیروئدی را می خوانید.

علائم تیروئید پرکار و کم کار

تیروئید، یک غده پروانه ای شکل است که جلوی گردن قرار دارد و مسئول تولید دو هورمون به نام های تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) است. این هورمون ها نقش مهمی در کنترل وزن، متابولیسم و دمای بدن دارند ، به کاهش فعالیت این غده که باعث کمبود هورمون های تیروئید می شود. کم کاری تیروئید گفته می شود. در مقابل، فعالیت بیش از حد تیروئید و افزایش هورمون های آن پرکاری تیروئید نامیده می شود. بیشتر افراد علائم کلاسیک بیماری های تیروئید را می شناسند ، پرکاری تیروئید باعث تعریق زیاد، احساس گرما، کاهش وزن یا تپش قلب می شود. کم کاری تیروئید با احساس سرما، افزایش وزن و کاهش ضربان قلب همراه است اما این بیماری ها علائم دیگری هم دارند که بهتر است با آن ها آشنا شوید.

مه مغزی (Foggy Brain)

غده تیروئید هورمون های خود را به مغز می فرستد تا به آن در انجام وظایفش کمک کند. در کم کاری تیروئید که میزان این هورمون ها کم می شود، عارضه ای به نام مه مغزی (Foggy Brain) رخ می دهد. این عارضه باعث می شود در تمرکز کردن و به یاد آوردن موضوعات دچار مشکل شوید.

تغییر خلق و خو

آیا همیشه احساس غم و ناراحتی دارید؟ دلایل زیادی می توانند در بروز این مشکل دخیل باشند که یکی از آن ها بیماری تیروئید است. معمولا افسردگی اولین علامت بیماری تیروئید است. اضطراب هم می تواند با این بیماری در ارتباط باشد. اگر به کم کاری تیروئید مبتلا باشید، احتمال اینکه احساس افسردگی کنید خیلی زیاد است. اضطراب در مبتلایان به پرکاری تیروئید شایع است.

مشکلات مرتبط با بارداری

مطالعات نشان می دهند اگر بیماری تیروئید درمان نشود، احتمال بروز عوارض بارداری مثل پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) بیشتر است. همچنین ممکن است با مشکلاتی مثل سقط جنین، مرده زایی، زایمان زودرس یا تولد نوزاد با وزن کم روبرو شوید.

اختلال عادت ماهیانه

اختلال قاعدگی می تواند نشانه ای از بیماری تیروئید باشد که به صورت خونریزی بسیار کم، خونریزی بسیار زیاد یا قاعدگی نامنظم مشخص می شود. قطع کامل قاعدگی هم می تواند علامت ابتلا به بیماری تیروئید باشد. دختران مبتلا به اختلال تیروئید ممکن است اولین قاعدگی خود را خیلی زود یا خیلی دیر تجربه کنند.

صورت پف آلود

اختلال عملکرد تیروئید باعث احتباس آب در بدن و در نتیجه پف کردن صورت می شود. معمولا پف در ناحیه پلک، لب و زبان مشاهده می شود.

تاری دید

گاهی اوقات بیماری تیروئید باعث می شود مایعات زیادی در بافت های اطراف چشم تجمع پیدا  کنند. این موضوع باعث می شود عضلات کنترل کننده چشم بزرگتر شوند و در نتیجه بیمار به تاری دید یا دو بینی مبتلا می شود.

سندرم تونل کارپال

در بیماران مبتلا به اختلال تیروئید، تجمع مایعات در بخش های مختلف بدن مشاهده می شود. عصب دست از طریق یک تونل به نزدیکی مچ می رسد. تجمع مایعات و تورم این تونل باعث افزایش فشار روی این عصب می شود. در نتیجه علائمی مثل بی حسی، گز گز و ضعف انگشتان ایجاد می شود که به این وضعیت سندرم تونل کارپال گفته می شود.

تغییر طعم غذاها

شما به کمک دهان و مغز خود طعم غذاها را متوجه می شوید. وقتی به بیماری تیروئید مبتلا می شوید، عملکرد این دو بخش در تشخیص طعم غذاها مختل می شود. این موضوع باعث می شود طعم غذاها برای شما متفاوت باشد.

کاهش میل جنسی

وقتی تیروئید کم کار باشد، متابولیسم بدن هم کم می شود. متابولیسم، ارگان های تولید کننده هورمون های جنسی را کنترل می کند. اگر مقدار این هورمون ها کم باشد، میل جنسی کاهش پیدا می کند.

ریزش مو

اینکه هر روز مقداری از موهای خود را از دست بدهید، طبیعی است. اما اگر ریزش مو شدید باشد یا ضخامت موها تغییر کند، ممکن است به بیماری تیروئید مبتلا شده باشید. معمولا ابتلا به اختلالات شدید تیروئید در طولانی مدت باعث بروز این مشکل می شود.

افزایش فشارخون

کم کاری تیروئید باعث کاهش انعطاف پذیری عروق خونی می شود. در نتیجه کار قلب برای انتقال خون به سایر قسمت های بدن سخت می شود. پرکاری تیروئید باعث افزایش فشارخون و افزایش ضربان قلب می شود.

مشکلات گوارشی

یبوست می تواند علامت ابتلا به کم کاری تیروئید باشد. در بعضی افراد هم اختلال تیروئید با اسهال همراه است.

تشخیص و درمان کم کاری تیروئید

بهترین راه برای تشخیص بیماری تیروئید، اندازه گیری هورمون محرک غده تیروئید (TSH)، T3 و T4 در خون است در افرادی که کم کاری تیروئید دارند، مقدار TSH بالا و مقدار T3 و T4 کم است. TSH از هیپوتالاموس ترشح می شود و تولید هورمون در تیروئید را افزایش می دهد. برای درمان کم کاری تیروئید قرص لووتیروکسین تجویز می شود. این قرص مقدار هورمون تیروئید را در بدن تنظیم و علائم بیماری را برطرف می کند. بیشتر بیماران باید این دارو را به صورت مادام العمر مصرف کنند. البته باید به صورت منظم سطح TSH اندازه گیری شود تا در صورت لزوم دوز دارو تغییر کند.

تشخیص و درمان پرکاری تیروئید

در مبتلایان به پرکاری تیروئید، TSH کاهش و هورمون های تیروئید افزایش پیدا می کنند. اگر آزمایش خون نشان دهنده ابتلا به پرکاری تیروئید باشد، برای تشخص علت پرکاری احتمالا پزشک تست جذب ید رادیواکتیو، اسکن تیروئید و سونوگرافی تیروئید را انجام می دهد. چند روش برای درمان پرکاری تیروئید وجود دارد. بهترین روش با توجه به سن، شرایط جسمی، علت اصلی پرکاری و شدت بیماری انتخاب می شود. برای درمان معمولا ید رادیواکتیو خوراکی یا داروهای ضد تیروئید (متی مازول و پروپیل تیواوراسیل) تجویز می شود. اگر داروهای ضد تیروئید را تحمل نکنید یا تمایلی به مصرف ید رادیواکتیو نداشته باشید، ممکن است کاندید جراحی شوید. پزشک با جراحی بیشتر غده تیروئید را از بدن شما خارج می کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا