تمامی مطالب

بهترین غذا برای شام قبل از خواب چیست؟

انواع بهترین غذا برای شام قبل از خواب به همراه معرفی مواد غذایی و میوه های مفید و مناسب برای قبل از خوابیدن را می خوانید.

بهترین غذا برای شام قبل از خواب

همه ما دوست داریم خوابی راحت و آسوده داشته باشیم اما گاهی اوقات عواملی چرخه خواب را برهم میزنند و امکان استراحت را از ما میگیرند. تغذیه یکی از عوامل موثر بر چرخه خواب است به همین علت پیشهاد میشود قبل از خواب غذاهایی مناسبی مصرف شوند ؛ در اینجا به معرفی غذاها و خوراکی هایی خواهیم پرداخت که به داشتن خوابی بهتر کمک میکنند.

سوپ مرغ

سوپ جوجه باعث آرام شدن سیستم عصبی میشود و احساس آرامش را به کل بدن تزریق میکند. این غذا به علت سبک بودن ، به راحتی قابل هضم و جذب شدن است در نتیجه دستگاه گوارش را در طول شب درگیر نمیکند.

سالاد بهترین غذا برای شام

بی شک بهترین غذا برای قبل از خوابیدن سالاد است ، میتوانید کاهو ، عسل ، کلم و … را که اثری مثبت بر چرخه خواب دارند را باهم ترکیب کرده و نوش جان کنید. کاهو سرشار از لاکتوکاریوم است که خاصیت آرام بخشی دارد و به خوابی راحت کمک میکند.

برنج سفید

برنج سفید به علت دارا بودن مقادیر زیادی از کربوهیدرات ، باعث احساس سیری و آرامش میشود همچنین به علت داشتن شاخص گلیسمیک بالا ، مدت زمان سپری شده برای به خواب رفتن را نیز کاهش میدهد.

کیوی

کیوی منبعی غنی از ویتامین C و E و آنتی اکسیدانت و فولات به شمار میرود. از آنجایی که یکی از دلایل عمده بی خوابی کمبود فولات است ، کیوی با تامین نیاز طبیعی بدن به خوابی بهتر و راحت تر کمک فراوانی میکند.

انجیر

انجیر منبعی غنی از پتاسیم ، کلسیم و آهن به شمار میرود که به جریان خون و انقباضات ماهیچه ها کمک میکند و در نتیجه باعث خوابی راحت و آسوده میشود.

گیلاس

گیلاس به علت دارا بودن مقادیر زیادی از ملاتونین در خود ، باعث خوابی طولانی تر و آسوده تر میشوند.

موز

موز به علت دارا بودن مقادیر زیادی از پتاسیم و منیزیم ، با شل و ریلکس تر کردن عضلات بدن به خوابی راحت و طولانی کمک شایانی میکند و از میوه های توصیه شده علمی برای قبل از خواب است.

اسفناج

اسفناج مقادیر زیادی از فولات ، ویتامین B6 و C و منیزیم را دارد که این مواد مغذی همگی در ترشح ملاتونین تاثیر مثبتی دارند.

ماست کم چرب

ماست کم چرب به علت داشتن تریپوفان فراوان به خوابی راحت و آسوده کمک فراوانی میکند.

چای فرنجمشک

چای فرنجمشک به علت مزه تند خود همانند یک آرام بخش عمل میکند و از اختلالات مربوط به خواب نیز پیشگیری میکند.

چای رازک

صدها سال است که از رازک به عنوان درمان کننده اختلال خواب استفاده میشود ، چای رازک با افزایش فعالیت نوروترنسمیتر گابا از اضطراب و استرس نیز پیشگیری میکند. پیشنهاد میشود که با گیاه والرین یا همان سنبل الطیب ترکیب شود تا اثربخشی اش بیشترشود.

چای والرین (سنبل الطیب)

چای والرین نیز صدها سال است که با خاصیت آرامش بخشی شناخته میشود این چای با آرام نمودن سیستم عصبی و جلوگیری از استرس و اضطراب ، به داشتن خوابی راحت و آسوده کمک میکند.

چای بابونه

چای بابونه با خاصیت آرام بخشی خود باعث کاهش سطح استرس و اضطراب میشود و در نتیجه به داشتن خوابی راحت کمک میکند.

ماهی

ماهی منبعی غنی از تریپوفان به شمار میرود که به داشتن خوابی راحت کمک فراوانی میکند همچنین به علت داشتن قابلیت هضم سریع و راحت ، دستگاه گوارشی را درطول شب درگیر نمیکند.

عسل

خوردن فقط یک قاشق چای خوری عسل باعث تحریک مغز برای ترشح هورمون ملاتونین میشود و اثر هورمون اورکسین (هورمونی که باعث بیداری و هوشیاری میشود) را به حداقل میرساند.

شیر ولرم

شیر به علت داشتن تریپوفان و ملاتونین به داشتن خوابی راحت کمک فراوانی میکند.

بادام

بادام به عنوان منبعی غنی از تریپوفان و منیزیم شناخته میشود که به طور طبیعی باعث آرام شدن عملکرد دستگاه عصبی و ماهیچه ها میمشود.

گردو

گردو سرشار از ملاتونین است که به تنظیم چرخه طبیعی خواب کمک فراوانی میکند.

کلم کیل

کلم کیل نوعی گیاه سبزبرگ است که با کاهو و کلم بروکلی خویشاوندی دارد. این گیاه سرشار از فیبر و پروبیوتیک است که به پاک سازی کولون کمک میکند. این گیاه به علت داشتن کلسیم فراوان باعث ترشح هورمون ملاتونین یا هورمون خواب نیز میشود.

ذرت بو داده

ذرت بو داده باعث ترشح هورمون سروتونین میشود و خوابی راحت و آرام را برایتان به ارمغان می آورد و از مواد غذایی مفید برای قبل از خواب است.

کره بادام زمینی

کره بادام زمینی علاوه بر دارا بودن مقادیر زیادی از تریپوفان ، به بهبود عملکرد متابولیسم بدن نیز کمک فراوانی میکند و باعث چربی سوزی نیز میشود.

نخود

نخود سرشار از ویتامین B6 و تریپوفان میباشد ؛ ویتامین B6 کمک میکند که تریپوفان در بدن به سروتونین تبدیل شود و در نتیجه به خوابی راحت و آسوده کمک کند.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین برخلاف سیب زمینی سرخ شده ، به خوابی راحت کمک فراوانی میکند چرا که این ماده غذایی سرشار از ویتامین B6 است که باعث ترشح هورمون ملاتونین میشود و به تنظیم چرخه طبیعی خواب کمک میکند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا