تمامی مطالب

نقش و فواید ورزش در زندگی سالم

نقش و فواید ورزش در زندگی انسان چیست با مهمترین تاثیرات ورزش کردن در خانه یا بیرون برای سلامتی زن و مرد و کودکان را می خوانید.

نقش و فواید ورزش در زندگی

بدن انسان نوعی ماشین است که تمامی انرژی و سوختی که به آن وارد میشود را به نحوه احسن استفاده میکند. اما گاهی اوقات به علت افزایش حجم غذای مصرفی ، مشکلات گوارشی و یا کم تحرکی ، بدن این سوخت را به شکل چربی های اضافه در نقاط مختلف بدن انباشته میکند که در طولانی مدت ممکن است منجر به مشکلات فراوانی شود. ورزش و فعالیت های فیزیکی اثر به شدت مطلوبی بر بدن میگذارند و به سوخت و ساز بدن کمک فراوانی میکند ، در اینجا مایلیم به برسی چندین مورد از آنها بپردازیم.

مهمترین فواید ورزش چیست

برای کاهش وزن و لاغری

در کنار رژیم غذایی ، ورزش نیز باید انجام شود تا وزن به شکلی صحیح کنترل شود. برای کنترل و کاهش وزن باید مقدار انرژی که سوزانده میشود با مقدار انرژی مواد غذایی وارد شده به بدن در تعادل و تناسب باشد. ورزش باعث میشود کالری مواد غذایی به شکلی متعادل در نقاط مختلف بدن سوزانده شود و مقدار چربی های بدن کاهش یابد.

نقش ورزش در سلامتی قلب

ورزش باعث قوی شدن قلب و بهبود عملکرد آن میشود ، زمانی که ورزش میکنید جریان خون افزایش میابد که این نیز باعث افزایش سطح اکسیژن بدن میشود که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و کلسترول بالا به مقدار چشمگیری کاهش میدهد.

کاهش بیماری های مزمن

دلیل عمده ی بیماری های مزمن ، کمبود تحرک و فعالیت فیزیکی است. ورزش باعث کاهش میزان چربی ، کاهش فشار خون ، بهبود عملکرد دستگاه گوارشی میشود که در نتیجه بدن را از خطر ابتلا به دیابت ، بیماری های قلبی عروقی و مرگ زود هنگام حفظ میکند.

کنترل قند خون و انسولین

ورزش قند خون را کاهش میدهد که باعث میشود انسولین در بدن بهتر کار کند. به این علت به افراد مبتلا به دیابت نوع دوم پیشنهاد میشود حتما از ورزش غافل نشوند.

فواید ورزش برای ترک سیگار

ورزش با پایه گذاری عادت های سالم و مفید به ترک راحت تر سیگار کمک میکند و میزان تمایل و هوس برای مصرف سیگار را کاهش میدهد. همچینین از افزایش وزن احتمالی بعد از ترک سیگار جلوگیری میکند.

سلامت روان و خلق و خو

هنگام ورزش ترکیبات شیمیایی خاصی از مغز آزاد میشود که باعث بهبود خلق و خو ، ایجاد حس شادی و رضایت میشود و کمک میکند که فرد بهتر بتواند با استرس کنار بیاید ، و علائم افسردگی را نیز به مقدار فراوانی کاهش میدهد.

افزایش قدرت یادگیری

ورزش باعث آزاد شدن مواد خاصی از مغز و افزایش گردش خون در این ناحیه میشود که توانایی فرد را در انجام تصمیم گیری های مهم ، یادگیری و قضاوت بهبود میبخشد. همچینین خطر ابتلا به آلزایمر و اسکیزوفرنی را نیز کاهش میدهد.

فواید ورزش در خانه برای استخوان

ماهیچه ها و استخوان ها با افزایش سن رفته رفته تحلیل میروند و قدرت و استحکام خود را از دست میدهد اما ورزش با درگیر کردن استخوان ها و عضلات به افزایش قدرت آنها کمک میکند. پیشنهاد میشود کودکان و نوجوانان برای داشتن بدنی سالم در آینده حتما ورزش کنند.

کاهش ابتلا به سرطان

تحقیقات حاکی از آن است که ورزش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ، سینه ، رحم و ریه را کاهش میدهد.

فواید ورزش برای پوست

ورزش باعث ترشح نوعی آنتی اکسیدان خاص میشود که جریان گردش خون را در بدن بویژه در ناحیه ی سر افزایش میدهد و در نتیجه از پیری سلول ها ، افتادگی و شل شدن پوست صورت و کک و مک جلوگیری میکند.

بهبود کیفیت خواب

مطالعات حاکی از آن است که ورزش ریتم خواب را تنظیم میکند و کیفیت آن را افزایش داده ، باعث خوابی عمیق و راحتی میشود.

کیفیت رابطه جنسی

ورزش با تنظیم ترشح و تولید هورمون ها باعث بهبود عملکرد جنسی در زنان و مردان میشود.

افزایش سطح انرژی

تحقیقات و مطالعات انجام شده حاکی از آن است که ورزش باعث افزایش سطح انرژی در همه ی افراد ، بویژه در افرادی که از مشکلات جسمانی و یا روانی خاصی مثل سرطان ، ایدز ، افسردگی و … رنج میبرند ، میشود. همچنین کمک میکند بهتر بتوانند در پروسه ی درمانی مشارکت کنند و نتیجه بگیرند.

افزایش اعتماد به نفس

ورزش با کنترل وزن و کاهش میزان چربی های بدن به نوعی باعث ایجاد خود پنداره ی مثبت در فرد میشود و در نتیجه اعتماد به نفس را به مقدار فراوانی افزایش میدهد.

افزایش میزان خلاقیت

ورزش باعث افزایش ضربان قلب ، بهبود گردش خون و افزایش میزان اکسیژن رسانی به سلول های مغزی میشود. پس اگر نیاز به کمی خلاقیت دارید بهتر است به مدت نیم ساعت ورزش کنید تا اثر آن را خودتان به خوبی مشاهده کنید.

فواید ورزش در خانه برای کمر

ورزش های مختلفی با اصلاح حالت های نشستن ، ایستادن و راه رفتن باعث کاهش فشار وارده به کمر و ستون فقرات میشوند و کمر درد را به میزان چشم گیری کاهش میدهند.

بهبود عمکلرد سیستم ایمنی

ورزش مداوم باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن میشود و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان های مختلف و سرماخوردگی های فصلی را نیز به مقدار فراوانی کاهش میدهد.

کمک در دوران بارداری

ورزش در دوران بارداری باعث راحت تر کردن زایمان ، کاهش خطر خونریزی و سقط جنین ، کنترل وزن ، کاهش درد کمر و خستگی میشود. بهتر است درباره ی ورزش های دوران بارداری با پزشک و مربی ورزش مشورت شود تا حرکات پر ریسک حذف شوند.

فواید ورزش برای کودکان

کودکان و نوجوانانی که ورزش میکنند عملکرد بهتری در مدرسه نشان میدهند. بچه هایی که ورزش می کنند بعلت متناسب بودن وزن ، سالم تر بودن بدن ، نمره های بالا در دروس و توانایی در فعالیت های ورزشی ، معمولا از محبوبیت بالا تری نسبت دانش آموزان دیگر برخوردارند و اعتماد به نفس بالاتری دارند.

بهبود روابط اجتماعی

معمولا کسانی که شروع به ورزش میکنند به نوعی اطرافیان ، دوستان و همکاران خود را نیز به ورزش ترغیب میکنند و این زمینه ساز افزایش و بهبود روابط خانوادگی ، دوستی و عاطفی میشود. بعضی از افراد نیز برای ورزش عضو باشگاه و یا تیم های ورزشی خاصی میشوند که این نیز باعث ایجاد دوستی های جدید میشود.

نقش ورزش در سلامتی برای استرس

ورزش باعث افزایش غلظت نور اپی نفرین خون میشود که واکنش مغز نسبت به استرس و فشار های روانی را کنترل میکند در نتیجه با عملکرد بهتر مغز در برابر فشار های روانی ، کم کم در طول زمان سطح استرس کاهش میابد.

فواید ورزش در خانه برای پیری

تحقیقات انجام شده نشان میدهد ورزش طول عمر را تا حدود 5 سال افزایش میدهد و روند پیری در سلول های مختلف بدن را نیز به مقدار فراوانی کاهش میدهد.

افزایش امید به زندگی

ورزش افزایش امید به زندگی را در همه بویژه در افراد کهن سال افزایش میدهد چراکه باعث افزایش سلامت جسمی و روانی ، کاهش فراموشی ها ، بهبود روابط اجتماعی ، کاهش استرس و افسردگی دوران کهن سالی و بهبود خلق و خو میشود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا