تمامی مطالب

تهیه‌کننده فیلم‌های «رمبو» و «ترمیناتور» درگذشت

«اندرو جی. واجنا» تهیه‌کننده مجارستانی مجموعه فیلم‌های «رمبو» و چند قسمت از «ترمیناتور» در سن ۷۴ سالگی در شهر بوداپست درگذشت.

به نقل از ورایتی، صندوق ملی سینمای مجارستان که «اندرو جی. واجنا» یکی از چهره‌های اصلی توسعه آن بوده است او را چهره‌ای برجسته و تاثیرگذار در سینمای مجارستان و عرصه بین‌المللی توصیف کرد.

«اندرو جی. واجنا» همراه با «ماریو کاسار» با تاسیس کمپانی «کارولکو»، تهیه‌کنندگی فیلم‌هایی چون «ترمیناتور ۲: روز قضاوت»، سه فیلم اول از مجموعه فیلم‌های «رمبو» و همچنین فیلم «غریزه اصلی» را بر عهده داشتند. «کارولکو» یکی از موفق‌ترین کمپانی‌ها در پیش‌فروش فیلم‌ها به کشورهای خارجی با نقشی تاثیرگذار در بازار سینمایی جهان بود. «واجنا» بنیانگذار و همچنین رئیس انجمن بازارایابی فیلم آمریکا نیز بود که بازار فیلم آمریکا را راه‌اندازی کرد.

از دیگر فیلم‌های مهم با تهیه‌کنندگی «اندرو واجنا» می‌توان به «اِویتا» با بازی «مدونا»، «نیکسون» ساخته سیاسی «الیور استون»، «جان‌سخت ۳» و «قلب فرشته» اشاره کرد.

این تهیه‌کننده مجارستانی در سال ۱۹۸۹ کمپانی «کارولکو» را ترک کرد و با تاسیس کمانی «سینرژی پروداکشنز و اینترکام» به عنوان توزیع‌کننده انحصاری محصولات فاکس قرن‌ بیستم، برادران وارنر و سونی پیکچرز در مجارستان به فعالیت خود ادامه داد.

او صاحب یک شبکه تلویزیونی به نام «TV۲ Group» در کشور مجارستان نیز بود.

منبع :ایسنا

نوشته تهیه‌کننده فیلم‌های «رمبو» و «ترمیناتور» درگذشت اولین بار در نقد فارسی. پدیدار شد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا