تمامی مطالب

تقابل «روما» و «ستاره‌ای متولد شده است»؛ جایزه بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۹ به کدام اثر می‌رسد

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

زمان زیادی تا برگزاری مراسم اسکار ۲۰۱۹ باقی نمانده و بازار پیش‌بینی‌ها از همیشه داغ‌تر است. بسیاری از سایت‌ها پیش‌بینی خود را از فیلم‌هایی که در هر بخش نامزد خواهند شد ارایه کرده‌اند و گمانه‌زنی‌ها درباره برنده‌های هر بخش هم در جریان است.

برخی از انجمن‌های کلیدی و مهم برندگان هر بخش از نگاه خود را اعلام کرده‌اند و همین موضوع به بسیاری از پیش‌بینی‌های اولیه اعتبار بیشتری بخشیده است و رقابت را حساس‌تر کرده است.

احتمالا در این زمینه شکی وجود ندارد که مهم‌ترین جایزه مراسم اسکار جایزه بهترین فیلم است. تقریبا بسیاری از کارشناسان و وبسایت‌های سینمایی درباره نامزدهای این بخش به نتایج مشابهی رسیده‌اند و رقابت اصلی را نیز میان دو فیلم روما (Roma) و ستاره‌ای متولد شده است (A Star is Born) ارزیابی می‌کنند.

با بررسی آخرین پیش‌بینی‌ها می‌توان ادعا کرد میان آثار یاد شده دو فیلم ستاره‌ای متولد شده است و روما بیشترین شانس را برای تصاحب مهم‌ترین جایزه مراسم اسکار دارند.

پیش‌بینی می‌شود که فیلم‌های ستاره‌ای متولد شده است، روما، کتاب سبز (Green Book )، سوگلی (The Favourite )، بلک‌ک‌کلنزمن (BlacKkKlansman )، معاون (Vice )، پلنگ سیاه (Black Panther) و راپسودی بوهمی (Bohemian Rhapsody) در میان نامزدهای بخش بهترین فیلم قرار بگیرند.

در این میان دو فیلم اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند (If Beale Street Could Talk) و نخستین انسان (First Man) نیز گرچه با شانس کمتر اما احتمال قرار گرفتن در میان نامزدها را دارند.

با بررسی آخرین پیش‌بینی‌ها می‌توان ادعا کرد میان آثار یاد شده دو فیلم ستاره‌ای متولد شده است و روما بیشترین شانس را برای تصاحب مهم‌ترین جایزه مراسم اسکار دارند.

روما فیلم سیاه و سفید، اسپانیایی زبان و تحسین‌شده آلفونسو کوارون که مکزیکوسیتی را در سال ۱۹۷۱ تصویر می‌کند به روشنی یکی از موفق‌ترین آثار سینمایی سال بوده و کمتر منتقدی است که این فیلم را در میان چند اثر برتر سال ۲۰۱۸ جای نداده باشد.

اما چه ویژگی‌هایی شانس روما را افزایش می‌دهند و چه عواملی ممکن است در مسیر این اثر سینمایی مانع‌تراشی کنند. به شکل خلاصه سیاه و سفید بودن و غیرانگلیسی زبان بودن فیلم از جمله اصلی‌ترین عواملی است که ممکن است شانس روما را محدود کنند. همچنین عدم نامزدشدن روما در جایزه انجمن بازیگران فیلم (Screen Actors Guild Award) نشان می‌دهد این اثر سینمایی از منظر بازیگری چندان توجه بازیگران هالیوود را به خود جلب نکرده و به همین دلیل هم ممکن است از سمت این گروه حمایت زیادی دریافت نکند. با توجه به اینکه بازیگران بخش قابل‌توجهی از مجموعه اعضای آکادمی را تشکیل می‌دهند این موضوع ممکن است نگران‌کننده باشد.

موضوع مهم دیگر وجود نت‌فلیکس به عنوان توزیع‌کننده و صاحب روما است. نت‌فلیکس که این اثر سینمایی را خریده است در میان بعضی از سینماگران مطرح هالیوود و اساسا بخشی از اعضای آکادمی چندان محبوب نیست و این ایده وجود دارد که پررنگ‌تر شدن و قوی‌تر شدن این شرکت می‌تواند منجر به صدمه‌دیدن سینما شود. این موضوع یکی دیگر از عواملی است که ممکن است شانس روما را برای دریافت جایزه محدود کند. همچنین می‌دانیم روما در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان نیز نامزد خواهد شد و احتمال زیادی وجود دارد که جایزه این بخش به روما برسد. برخی معتقدند ممکن است اعضای آکادمی با در نظر گرفتن همین نکته برای انتخاب بهترین فیلم به اثر دیگری توجه نشان دهند.

اما برخی موضوعات دیگر می‌تواند حاکی از شانس بالای روما برای برنده شدن این جایزه باشد. پیش از این فیلم فرانسوی صامت و سیاه و سفید آرتیست (The Artist) موفق شد در سال ۲۰۱۲ اسکار بهترین فیلم را به دست آورد. آرتیست اولین فیلم کاملا سیاه و سفیدی بود که پس از سال‌ها برنده این جایزه شد و در نتیجه نشان داد لزوما سیاه و سفید بودن مانعی در راه برنده شدن جایزه اسکار نیست. همچنین برخی معتقدند عدم نامزد شدن در جایزه انجمن بازیگران فیلم لزوما چندان نگران کننده نیست. مدافعان این نظر فکر می‌کنند انجمن بازیگران فیلم از بازیگرانی تشکیل شده که نسبت به بازیگران عضو آکادمی سلیقه متفاوتی دارند. در واقع این ایده مطرح شده که در میان بازیگران عضو آکادمی افرادی با سلایق هنری خاص‌تر وجود دارند که ممکن است این نوع نگاه انجمن بازیگران را تعدیل کنند.

در عین حال نباید این نکته را از یاد برد که روما موفق شد اخیرا جایزه بهترین فیلم بیست و چهارمین دوره «جوایز انتخاب منتقدان» را هم به دست آورد. جایزه‌ای که تا حد زیادی پیش‌بینی‌کننده برندگان جوایز اسکار است.

ستاره‌ای متولد شده است

اما برسیم به ستاره‌ای متولد شده است. فیلمی که در حال حاضر یکی مهم‌ترین فیلم‌های مراسم اسکار ۲۰۱۹ در نظر گرفته می‌شود. ستاره‌ای متولد شده است که بازسازی یکی از قصه‌های شناخته‌شده هالیوود است و داستان سقوط خواننده‌ای الکلی و هم‌زمان تولد یک خواننده جوان را روایت می‌کند از آثار محبوب منتقدان بود که توانست فروش خوبی را هم تجربه کند. عملکرد نه چندان درخشان فیلم در مراسم گلدن گلوب تا حدی برای عوامل آن نگران کننده بود اما هنوز هم بسیاری از منتقدان از شانس بسیار زیاد فیلم در مراسم اسکار سخن می‌گویند.

همانطور که اشاره شد ستاره‌ای متولد شده است بازسازی یک اثر مشهور هالیوودی است که تا به حال چندین بار بازسازی شده است و به همین دلیل هم برخی معتقدند اصالت و شایستگی لازم را برای برنده شدن این جایزه ندارد. همچنین عملکرد ناموفق این فیلم در مراسم گلدن گلوب از دیگر عواملی است که به اعتقاد برخی از کارشناسان ممکن است بر سرنوشت فیلم در مراسم اسکار هم اثرگذار باشد.

با این وجود بررسی مجموعه پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد گرچه عوامل یادشده ممکن است موانعی در مسیر فیلم سینمایی ستاره‌ای متولد شده است ایجاد کنند اما عموم کارشناسان این حوزه هنوز هم بیشترین بخت برنده شدن جایزه بهترین فیلم را برای این اثر قایل‌اند. درعین حال این فیلم سینمایی موفق شده تا کنون از ۱۳ جایزه انجمن‌های مختلف سینمایی در ۱۲ جایزه نامزد شود؛ موضوعی که نشان از مقبولیت گسترده این اثر در میان دست‌اندرکاران سینمای آمریکا دارد. کسانی که در میان اعضای آکادمی هم حضور دارند و می‌توانند از عوامل اصلی موفقیت این فیلم محبوب در مراسم اسکار ۲۰۱۹ باشند.

The post تقابل «روما» و «ستاره‌ای متولد شده است»؛ جایزه بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۹ به کدام اثر می‌رسد appeared first on دیجی‌کالا مگ.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا