تمامی مطالب

برنامه‌های صداوسینما برای جام ملت‌های آسیا

صداوسیما برنامه‌های مختلفی را ویژه جام ملت‌های آسیا برای مخاطبان تدارک دیده است.

در شب‌های سرد زمستان صداوسیما با پوشش وسیع حضور ایران در جام ملت‌های آسیا، هیجانی جدید ایجاد می‌کند.

وسوسه تماشای مسابقات فوتبال بین‌المللی به ویژه آن‌هایی که تیم ملی ایران در آن حضور دارند، چیزی نیست که تنها مربوط به دوستداران فوتبال باشد. فوتبال و مسابقات جهانی‌ که تیم ملی ایران هم در آن بازی می‌کند یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین مسابقات ورزشی است که زن و مرد و کوچک و بزرگ نمی‌شناسد؛ چه علاقه‌مند فوتبال باشید چه نباشید، این روزها جام ملت‌های آسیا از هر مسابقه ورزشی دیگری برایتان مهم‌تر است از این رو شبکه‌های مختلف در برنامه‌هایی متنوع به این رویداد ورزشی می‌پردازند:

شبکه سه‌

شبکه سه به عنوان با سابقه‌ترین شبکه سیما در پخش و کارشناسی مسابقات ورزشی، این‌بار هم قرار است مهم‌ترین مسابقات فوتبال آسیا را پخش کند. پخش ویژه برنامه جام ملت‌های آسیا با عنوان «جام ۲۰۱۹» از دوشنبه دهم دی، تقدیم مخاطبان شبکه سه سیما می‌شود. این بار قرعه به نام حسین‌هاشمی افتاده تا تهیه‌کننده ویژه برنامه مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا باشد.

میثم فضلعلی، مدیر گروه ورزش این شبکه که آخرین مراحل آماده‌سازی برنامه «جام ۲۰۱۹» را به پایان برده است، درباره کمّ و کیف این برنامه گفت: « برنامه «جام ۲۰۱۹» هر روز از ساعت ۲۲:۳۰ پخش می‌شود و محور آن تحلیل بازی‌ها و در رأس آن‌ها مسابقات تیم ملی است.»

او با بیان اینکه مدت برنامه حدود یک ساعت و نیم است که قبل و بعد از مسابقات با مخاطبان درباره بازی‌ها صحبت می‌کنیم، گفت: «شبکه سه قصد دارد محمدرضا احمدی را به عنوان گزارشگر به امارات بفرستد تا بازی‌های مهم و مسابقات تیم ملی را گزارش کند.»

فضلعلی ادامه داد: «کارشناس ثابت نداریم و سعی کرده‌ایم کارشناسان از میان کسانی باشند که مردم آن‌ها را دوست دارند، تحلیل‌هایشان را می‌پسندند و در عرصه کارشناسی فوتبال سرآمد هستند.»

مدیر گروه ورزش با بیان اینکه بیشتر مسابقات از شبکه سه پخش می‌شود،بیان کرد: «مسابقات تیم ملی و بازی‌های مهم از شبکه سه پخش می‌شود و البته شبکه ورزش با پخش تمام مسابقات، مخاطب را همراهی می‌کند. بعد از پخش ویژه برنامه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با حضور کارشناسان فوتبال و با اجرای عادل فردوسی‌پور و محمدرضا احمدی حالا توقعات مردم از ویژه برنامه‌های فوتبال بالا رفته است.»

فضلعلی درباره آیتم‌ها، گرافیک، دکور و… برنامه هم گفت: «شاید هیجان مسابقات آسیایی به اندازه جام جهانی نباشد و البته به لحاظ تصاویر هم آرشیوی غنی نداشته باشیم؛ اما تمام سعی ما این است که با تمرکز روی نقاط قوت تیم ملی این برنامه را دیدنی کنیم.»

شبکه پنج هم با برنامه «ورزشگاه»، این مسابقات را پوشش می‌دهد. این برنامه هر شب ساعت ۹ روی آنتن می‌رود.

تحلیل و خبر در کانال ورزش

کانال ورزش نیز در این میان، با پخش برنامه «فوتبال آسیایی» به استقبال جام ملت‌های آسیا رفته است. این برنامه به تهیه‌کنندگی حامد غفاری، یک هفته زودتر از آغاز بازی‌ها روی آنتن رفت و علاقه‌مندان به فوتبال از ساعت ۲۲ جمعه هفتم دی اطلاعات درباره تاریخچه و بازیکنان فوتبال آسیا را از این شبکه دریافت کرده‌اند.

کانال تخصصی ورزش سیما اولین شبکه‌ای بود که تولید برنامه مربوط به جام‌جهانی را آغاز کرد. اجرا و کارشناسی این برنامه با جواد خیابانی، شهاب قاسمی، مهدی توتونچی و محمدرضا یکتامرام است که از استودیو، ولی عصر (عج) روی آنتن می‌رود و البته در روزهای برگزاری مسابقات، کارشناسان دیگری هم در «فوتبال آسیایی» اخبار جام‌جهانی را بازخوانی می‌کنند.

فوتبال آسیایی علاوه بر مرور اخبار، به تیم‌های شرکت‌کننده و حواشی بازی‌های تدارکاتی جام جهانی نیز می‌پردازد و گزارش‌های مردمی، عکس‌ها و ویدئوهای مربوط به جام‌جهانی را نیز نشان می‌دهد. رویکرد این برنامه، تحلیلی ـ. خبری است و در این برنامه سعی شده همه اخبار مهم مربوط به جام، رصد و عرضه شود.

تلاش رادیو برای گزارش از مستطیل‌سبز آسیایی

دو شبکه رادیویی ورزش و جوان، مسابقات جام ملت‌های آسیا را پوشش می‌دهند و با تولید و پخش برنامه‌های متنوع و گوناگون به تحلیل این مسابقات می‌پردازند. به نظر می‌آید مجموعه‌ای از امکانات فنی نوین مهیا شده تا مسابقات فوتبال آسیا را با کیفیت بالاتر بشنویم.

شبکه رادیویی ورزش در مقام شبکه تخصصی صدا در حوزه ورزش، به منظور جلب رضایت شنوندگانش با شروع مسابقات، این رقابت‌ها را همزمان و به صورت زنده پوشش می‌دهد.

«جام آسیایی» عنوان این برنامه رادیویی است که با تهیه‌کنندگی احمدرضا طاهری از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱ تا ۱۱:۴۰ روی آنتن می‌رود. این برنامه ابتدا سراغ داستان شکل‌گیری جام ملت‌های آسیا در قالب متن و حاشیه دوره‌های قبلی برگزار شده می‌رود و علاوه بر پخش زنده بازی‌ها، از طریق ارتباط مستقیم با محل استقرار تیم ملی، شنوندگان را از آخرین اوضاع و احوال بازیکنان، حال و هوای حاکم بر بازی‌ها و حواشی تیم‌های شرکت‌کننده در جام‌ملت‌های آسیا آگاه می‌کند. معرفی چهره‌ها، رکوردها، ترین‌ها، افتخارات تیمی و انفرادی، خاطرات فوتبالیست‌های ایرانی حاضر در جام ملت‌ها، معرفی تیم‌ها و تاریخچه بازی‌ها به این برنامه جذابیت بیش‌تری داده است.

حضور نیلوفر اردلان (کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال بانوان)، در مقام کارشناس ـ. مجری به جام آسیایی ویژگی خاصی داده‌است و شنوندگان می‌توانند ضمن اطلاع از جدیدترین اطلاعات و اخبارِ برگزاری هفدهمین دوره جام ملت‌های فوتبال آسیا با تحلیل وکارشناسی این کارشناس فوتبال و دیگر کارشناسان حوزه ورزش همراه شوند.

چهار چهار دوها در ایستگاه ورزش

رادیو جوان با سه برنامه رادیویی به استقبال جام ملت‌های فوتبال آسیا رفته‌است. این شبکه رادیویی با برنامه «ایستگاه ورزش» شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۸ تا ۱۸:۳۰ مسابقات تیم ملی ایران را پوشش می‌دهد. این برنامه با اجرای امیرحسین بابازاده و اسکندر کوتی ضمن بررسی نتایج و اخبار بازی‌های آسیایی و گفت‌وگوی اختصاصی با مدال‌آوران مسابقات، سراغ آیتم‌های شنیدنی با نام «جام ملت‌ها» رفته و ضمن ارتباط با مربیان و مسئولان حاضر در مکان بازی‌ها گزارش‌های خبری،گفتگوهای مناسبی را روی آنتن می‌فرستد. علیرضا محمدنیا و شکوفه موسوی تهیه‌کننده‌های ایستگاه ورزش هستند.

«چهار چهار دو» برنامه دیگری از رادیو ورزش است که با اجرای امیر حسین بابازاده جمعه‌ها ساعت ۳۰: ۲۰ تا ۲۲ به تحلیل مسابقات فوتبال آسیا و رخدادهای آن می‌پردازد.

شایان بهلولی تهیه‌کننده این برنامه با تولید مستندهای رادیویی از تیم‌های حاضر در جام ملت‌ها و تحلیل راهبردی تیم‌های حریف ایران تلاش می‌کند مخاطب را با حال و هوای مسابقات آشنا کند. ارتباط زنده با جام ملت‌ها و پوشش خبری این رویداد با حضور مهمان‌های ویژه در حوزه فوتبال از دیگر بخش‌های این برنامه در گروه جوان و تفریحات است.

برنامه «و، اما ورزش» نیز که شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱ به مدت نیم ساعت با اجرای حامد مشکینی روی آنتن می‌رود، بخش مهمی از پوشش خبری و تحلیل این مسابقات را بر عهده دارد. مژده تهرانی تهیه‌کننده «و، اما ورزش» ضمن پوشش اخبار و نتایج مسابقات، با گزارشگر اعزامی رادیو نیز ارتباط زنده برقرار می‌کند و شنوندگان را با حال و هوای مسابقات آشنا می‌ کند. این برنامه با آیتم‌های تاریخچه بازی‌های آسیایی، حریفان ایران در جام ملت‌های آسیا و گفتگو با کارشناسان و پیشکسوتان فوتبال شنوندگانش را راضی نگه خواهد داشت.

فنی‌ها به پیشواز جام ملت‌های آسیا می‌روند

‌اهمیت پخش زنده مسابقات جام ملت‌های آسیا بر کسی پوشیده نیست و معاونت توسعه و فناوری رسانه مانند همیشه تلاش کرده تمهیداتی را در نظر بگیرد تا پوشش این مسابقات از امارات متحده عربی فراهم شود. طبیعتاً هنگامی که پخش زنده‌ای در کار باشد چینش تمهیداتی مانند دقایقی قبل از آغاز مسابقه به استقبال آن رفتن و پخش آیتم‌هایی نظیر صحبت‌های کارشناسان درخصوص مسائل فنی و تاریخچه تیم‌ها منطقی به‌نظر می‌رسد و اینها جذابیتی برای بینندگان تلویزیونی فراهم می‌کنند.

اداره‌کل فناوری فضایی و ماهواره‌ای در کنار مرکز تولید و فنی سیما تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا امکان تماشای مسابقات برای مخاطبان سیما همگام با میلیون‌ها بیننده در سرتاسر جهان فراهم شود.

پوشش مسابقات با سیگنال رسانی ماهواره‌ای

اداره‌کل فناوری فضایی و ماهواره‌ای بنا بر وظیفه خود در دریافت و پخش ماهواره‌ای مسابقات مذکور، تمام اقدامات مورد نیاز را در دستور کار قرار داده‌است. این اداره به منظور اطمینان از دریافت سیگنال و امکان برقراری خطوط رزرو، اقداماتی نظیر آماده‌سازی آنتن‌های بزرگ متناسب با دریافت سیگنال‌های مذکور در دو باند ماهواره‌ای C. و Ku و نیز استفاده از سیستم‌های دریافت ماهواره‌ای موازی با یکدیگر به حالت رزرو انجام داده‌است. با توجه به خصوصیت فنی و ویژگی سیگنال‌های ارسالی از منابع تأمین این مسابقات، نیاز به تعبیه و پیکربندی از گیرنده‌های خاص با قابلیت رمزگشایی و انجام هماهنگی‌های فنی بین‌المللی با اپراتورهای تأمین‌کننده این محتوا ضروری بوده است. همچنین هماهنگی لازم برای پاکسازی فضای فرکانسی ماهواره‌ای در سایت جام‌جم با مسئولان ذی‌ربط انجام شده است. علاوه بر این تعدادی L.N.B مخصوص حذف پارازیت نیز به سرعت خریداری و تعبیه شده‌است. با تلاش همکاران واحد ارسال و دریافت ماهواره‌ای، تعامل مستمر با اپراتورهای بین‌المللی، در حداقل زمان ممکن انجام شده در نهایت بر روی همه ماهواره‌های در حال دریافت سرویس، گیرنده‌های مجزا برای دریافت سرویس به طور هم‌زمان پیکربندی شده‌است. تمام سرویس‌های دریافتی از این مسابقات، برای استفاده همه بهره‌برداران در شبکه‌ها بر روی خطوط ارتباطی درون‌سازمانی با فرمت SD و HD، تحویل نودال مرکزی می‌شود. برطبق زمان‌بندی اعلام شده، این مسابقات با برگزاری مراسم افتتاحیه‌ای در تاریخ پانزدهم دی شروع و تا دوازدهم بهمن با برگزاری مسابقه فینال و مراسم اختتامیه به کار خود پایان خواهد داد و تمام برنامه‌های دریافتی از این مسابقات، به حالت زنده بر روی آنتن خواهد رفت.

استودیوها میزبان فوتبال آسیا

با برگزاری فوتبال جام ملت‌های آسیا، استودیوهای ۱۴ و ولی عصر (عج) مجموعه جام‌جم، میزبان پخش برنامه‌های ویژه جام ملت‌ها هستند. در استودیو ۱۴، برنامه «آسیا ۲۰۱۹» شبکه سه سیما از ۱۰ دی تا ۱۳ بهمن هر شب از ساعت ۲۲:۳۰ تا ۱:۰۰ با مداد پخش زنده خواهد داشت. در این برنامه با توجه به نیاز، از دو خط ارتباط اینترنتی AVIWEST استفاده شده است. با توجه به نوع برنامه و گستردگی دکور آن، چهار دستگاه ویدئووال در استودیو نصب شده که مجموعا ۴۱ متر مربع از فضای دکور برنامه شامل ویدئووال از نوع LED در اختیار تهیه‌کننده برنامه گذاشته شده‌است.

این فضا به کمک چهار دستگاه پروسسور مجزا برای نمایش تصاویر گرافیکی و ویدئویی کنترل می‌شود. برنامه «جام‌ملت‌های آسیا» شبکه ورزش سیما نیز از ۳۰ آذر تا ۱۳ دی هر روز در استودیو، ولی عصر (عج) به مدت سه ساعت برنامه زنده داشت. در فرآیند آماده سازی استودیو، این برنامه که با آغاز جام ملت‌های آسیا از ۱۴ دی تا ۱۰ بهمن همه روزه از ساعت ۱۳:۰۰ تا ۲۴:۰۰ بامداد به‌صورت زنده به روی آنتن می‌رود، تمام تجهیزات بازدید و سرویس شدند تا از بروز هرگونه اشکالی پیشگیری شود.

برای این برنامه امکانات و زیرساخت‌های برقراری ارتباط اینترنتی اسکایپ با گزارشگران و کارشناسان فراهم و یک خط ارتباط اینترنتی AVIWEST نیز برای استفاده در این برنامه در نظر گرفته شده است.

منبع :خبرنگاران جهان

نوشته برنامه‌های صداوسینما برای جام ملت‌های آسیا اولین بار در نقد فارسی. پدیدار شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا