تمامی مطالب

سه اصل طلایی که می‌تواند «روما» را پیروز رقابت اسکار ۲۰۱۹ کند

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

آلفونسو کوارون کارگردان فیلم سینمایی روما (Roma) که از آثار تحسین‌شده امسال است و موفق شد در جشنواره فیلم ونیز شیر طلایی جشنواره را به دست بیاورد از سه اصل اساسی در ساخت فیلم جدیدش نامبرده است. سه اصلی که می‌توانند از عوامل مهم موفقیت فیلم در اسکار ۲۰۱۹ به حساب بیایند.

به گفته آلفونسو کوارون روما باید سیاه و سفید می‌بود تا ارتباط خود را با گذشته حفظ کند و در عین حال باید با دوربین دیجیتال ساخته می‌شد تا ارتباطش را با حال حاضر از دست ندهد.

اولین اصلی که فیلم روما را شکل داده استفاده از تجربیات واقعی است. فیلم برداشتی است از زندگی واقعی و کودکی خود کارگردان در مکزیک. جنبه واقعی اثر می‌تواند تاثیری انکارناپذیر بر روند باورپذیری آن بگذارد و احتمالا یکی از دلایل مهم موفقیت فیلم بوده و در ادامه نیز به موفقیت هر چه بیشتر فیلم کمک خواهد کرد.

ضلع دیگر مثلث طلایی که روما را شکل داده «خاطره» است. آنچه فیلم را پیش می‌برد جریانی است از خاطرات، جزییاتی که در گذشته نهفته‌اند و برای پیشبرد فیلم ضروری به نظر می‌رسند.

نهایتا استفاده از تصاویر سیاه و سفید در کنار بهره‌برداری از دوربین دیجیتال اصل سومی است که کوارون از آن نام می‌برد. به گفته این کارگردان مکزیکی روما باید سیاه و سفید می‌بود تا ارتباط خود را با گذشته حفظ کند و در عین حال باید با دوربین دیجیتال ساخته می‌شد تا ارتباطش را با حال حاضر از دست ندهد.

کوارون در این باره می‌گوید بعد از ساعت‌ها مکالمه تلفنی با امانوئل لوبزکی به این نتیجه رسیده که باید فیلم را سیاه و سفید و با دوربین دیجیتال ضبط کند. لوبزکی فیلم‌بردار مشهوری است که پیش از این هم در آثاری چون فرزندان انسان (Children of Men) و جاذبه (Gravity) با کوارون همکاری داشته است.

روما آخرین ساخته آلفونسو کوارون و به باور بسیاری از منتقدین شخصی‌ترین فیلمی که او تا به حال ساخته قرار است چهارشنبه همین هفته در سینماها و شبکه نت‌فلیکس پخش شود. روما در قیاس با اغلب آثاری که نت‌فلیکس تولید می‌کند اکرانی نسبتا گسترده‌تر خواهد داشت تا شانس فیلم برای رقابت در اسکار ۲۰۱۹ افزایش یابد.

فیلم همین حالا هم شانس بسیاری برای بردن جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان دارد اما تلاش نت‌فلیکس برای توزیع و تبلیغ گسترده‌تر فیلم به دلیل بالابردن شانس آن در رقابت برای جایزه «بهترین فیلم» (Best Picture) است.

The post سه اصل طلایی که می‌تواند «روما» را پیروز رقابت اسکار ۲۰۱۹ کند appeared first on دیجی‌کالا مگ.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا